ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΝΟΜΟΥ  ΛΕΥΚΑΔΑΣ

Ο Μαθητικός διαγωνισμός φωτογραφίας ξεκίνησε από το 1ο Γενικό Λύκειο Λευκάδας το 2009 και πολύ γρήγορα αγκάλιασε όλα τα Γυμνάσια και Λύκεια του νησιού. Συνεχίζεται δε αδιαλείπτως έως σήμερα, σε πείσμα των καιρών, που θέλουν υποβαθμισμένο και μακριά από δημιουργικότητα και τέχνη τον χώρο του δημόσιου σχολείου. Κάθε χρόνο καλούνται οι μαθητές να συμμετέχουν, δουλεύοντας πάνω σε ένα θέμα κάθε φορά: Αντιθέσεις, Πορτρέτο, Νεκρή φύση, Η Λευκάδα μας, Η γειτονιά μας, Μαθητική ζωή, Ποίηση και Φωτογραφία, είναι μερικά από τα θέματα που απασχόλησαν τους ευφάνταστους εφήβους μας. Όλα τα έργα κάθε χρόνο εκτίθενται σε μια ομαδική έκθεση και βραβεύονται από ειδική επιτροπή.

Μέσα από αυτήν την διαδικασία οι μαθητές ευαισθητοποιούνται καλλιτεχνικά, εκφράζονται συναισθηματικά, απασχολούνται δημιουργικά. Μαθαίνουν να αναλύουν με τον δικό τους τρόπο τον κόσμο γύρω τους, να διυλίζουν μέσα από την δική τους προσωπική οπτική  την πραγματικότητα μέσα στην οποία ζουν και αναπνέουν. Ο κόσμος σταματάει να είναι τετριμμένος  και βαρετός. Περιμένει εκεί να τον ανακαλύψουν από την αρχή, να μάθουν τα μυστικά του, να τον μεταμορφώσουν σε κάτι μαγικό και συναρπαστικό, να τον δεχθούν ή να τον αλλάξουν. Ένα μικρό κλικ είναι αρκετό και η στιγμή φυλακίζεται για πάντα. Ένα πετραδάκι μεταμορφώνεται σε ποίημα, μια σκιά παίρνει ζωή, ένας τοίχος αποκτά κίνηση. Ξαφνικά όλα είναι καινούργια και ζητούν ερμηνεία. Ο νεαρός φωτογράφος μυείται στην ομορφιά της τέχνης και μαθαίνει να εμπιστεύεται τον εαυτό του και  την κριτική του ικανότητα. Εκπαιδεύεται στην ευγενή άμιλλα και ανοίγει τα φτερά του στον απέραντο ουρανό της δημιουργικότητας και της φαντασίας.

Οι αφίσες του Μαθητικού Διαγωνισμού

Φωτογραφίες από τα εγκαίνεια του Μαθητικού Διαγωνισμού Φωτογραφίας στην αίθουσα Τέχνης Θ. Στάμος

Πλούσιο υλικό για τον Φωτογραφικό Διαγωνισμό, θα βρείτε στο Ιστολόγιο του σχολείου μας: http://1olyklef.blogspot.com/p/blog-page.html